NoPoo Hareketi

NoPoo Nedir?

No shampoo yani şampuansız temizlik anlamına gelen NoPoo, zehirli kimyasallarla dolu, saç derisinin dengesini bozan, türlü cilt hastalıklarına neden olan endüstriyel şampuanlara karşı sadece suyla ya da en azından geleneksel yöntemlerle üretilen sabunlarla yapılan temizlik anlamına gelmektedir.

Plastik ambalajlarda market raflarında satılan endüstriyel şampuanlar içeriği itibariyle sayısız kimyasallar içerir. Bu kimyasalların büyük bir kısmı zehirli kimyasallardan oluşur. Her ne kadar paraben, sls, sles gibi zehirli kimyasallardan arınmış şampuanlar üretilse de, koruyucu, köpürtücü, kıvam verici olarak zehirli kimyasallar eklenmeye devam ediyor. Üstelik, temizlik esnasında hoş koku vermesi için sentetik esanslar eklenmekte.

Tüm bu kimyasallar saç derisinin sebumunu etkiler, saçın kendi yağını üretmesine izin vermez, saçın daha fazla yağlanmasına neden olur. Sonuç olarak, saç daha fazla yağlanır, aynı zamanda daha fazla kurur, yıpranır. Yağlanması, kuruması ve yıpranması başka endüstriyel sentetik ürünler kullanmamıza neden olur. Üstelik çöp dağları ve çöp adalarına neden olan plastikler, şampuanların plastik şişelerde satılmasıyla ile artar.

Ucuz ve kolay ulaşılır bir yöntem olan hayvan testleri, hayvanların üzerinde türlü işkenceler yapılır. Aksi belirtilmediği sürece tüm ürünler hayvan testleri yapar.

Bunun yerine geleneksel yöntemlerle yapılan çeşitli sabunla kullanabiliriz. Ham madde bakımından zengin bir coğrafyada yaşıyoruz. Zeytinyağı sabunu, keçi sütlü sabun, ısırgan ve biberiye sabunu ve dahası. Uzun, kısa, yağlı, kuru, hassas, ince telli, boyalı, boyasız her türlü saç için bir sabun mutlaka var.

Şampuan nasıl bırakılır?

Bizce yavaş yavaş bırakılır. En iyi ve ekolojik yöntemin elimizdeki şampuanı çöpe atmamak, sabuna geçerken yumuşak bir geçişle uzaklaşmak olduğunu düşünüyoruz. NoPoo’ya geçmek için öncelikle kendinize iyi bir sabun alın ve ilk yıkamanızda bu sabunu kullanın. Bir sonraki saç temizliğinde var olan şampuanınızı kullanın. Sonraki temizlikte şampuanı, sonrakinde sabun derken sabuna alışın. Alışmak zorsa iki yıkamada sabun, bir yıkamada şampuan ile devam edin. Şampuanınız bıtene kadar sabuna alışmış olacaksınız.

Sadece sabun mu?

Sabun bazik olduğu için, saç derisinin ph’nı dengelemek için sirke kullanabilirsiniz. Elma sirkesi kokusuz ve kolay ulaşılabilir bir sirke olduğu için iyi bir başlangıç olabilir. Sirkeyi kullanımdan önce suyla yarı yarıya seyreltip fıs fıs şişeye koyup kolayca saçınıza sürebilirsiniz. Sirkede kullanımında sonra saçını durulamanızı ve sirkeli su karışımını kullanımdan önce yapmanızı, bekletmemenizi öneririz. 

Endüstriyel şampuanları bırakarak daha ekonomik ve ekolojik bir hayat yaşarken, bir taraftan da saç derisi hastalıklarından kurtulacak, daha parlak saçlara ulaşacaksınız. 

NoPooculuk kazanacak.

Sevgiyle,

Ekolojik Dönüşüm

Zeytinyağı Sabunu
Keçi Sütlü Sabun
Isırgan ve Biberiyeli Sabun