Elde bulaşık yıkamak için öneriler

Kabak lifi, lif kabağı denilen kabağın kurutulmasıyla elde edilir. Yaklaşık 30 cm olan kabak lifi, dilimlere ayrılarak rahatça kullanılır. Anadolu coğrafyası lif kabağının üretimi için uygundur. 

Kabak lifi, ıslanınca yumuşar ve bulaşık temizliğinde kolaylık sağlar. Kullanım sonrası kendine kurumaya bırakılması önerilir. Tek kullanımlık değildir, yeniden kullanıma uygundur. Kullanım ömrü tamamlandığında, içinde sentetik madde ve boya olmadığı için komposta atılabilir.  

Yün lifi, koyun yününün önce elyaf akabinde iplik haline getirilmesiyle elde edilir. Anadolu coğrafyasında tarım ürünleri koyun yetiştiriciliğinden yararlanır ve koyun yünü atık olur. 

Yün lifi, kabak lifine göre daha fazla köpürür. Kabak lifi için sentetik bulaşık süngerlerinin yeşil kısmı, yün lifi için sarı kısmı olarak düşünebiliriz. Yün lifi, tıpkı kabak lifi gibi tek kullanımlık değildir; yeniden kullanıma uygundur. Kullanım sonrası kendine kurumaya bırakılması önerilir. Kullanım ömrü tamamlandığında, içinde sentetik madde ve boya olmadığı için komposta atılabilir. 

Kabak lifine ve yün lifine göre daha sert kılları olan bulaşık fırçasını, zorlu yağlar için öneriyoruz. Ahşap sapı sayesinde kolay bir tutuş sağlar. Şişe/biberon fırçasını ise şişe, matara, kavanoz, biberon gibi daha dar alanlarda kullanabilirsiniz. Her iki fırçanın da kılları ve sapını telden ayrılarak komposta atılabilir. Ayrıca meyve/sebze fırçası dediğimiz fırçayı sadece sert sebzeleri temizlemek için değil, bulaşıkları temizlemek için de kullanılabilir. Kullanım ömrü tamamlandığında, içinde sentetik madde ve boya olmadığı için komposta atılabilir. Tüm fırçaların kullanım sonrası kendine kurumaya bırakılması önerilir. 

Fırça ve liflerimiz zeytinyağı, ısırganlı-biberiyeli ve keçi sütlü çeşitleriyle katı sabunlara sürtülerek sağlanan köpükle temizlendiği gibi, katı sabuna göre daha kolay kullanımı ile Arap sabunundan bir parça (likit sabun) ve elde bulaşık deterjanı da temizlenebilir. Katı sabunların kağıt ambalajları kompost edilebilir. Arap sabununun cam kavanozu yeniden kullanılabilir. Elde bulaşık deterjanının 750 ml’lik şişesi olduğu gibi, en ekolojik yöntem, 5 litrelik bidonla alıp kullanılması, bidonun bittikten sonra geri dönüşüme gönderilmesidir. 

Bulaşıkta kalan kahve-çay lekeleri çamaşır suyu tozu (leke giderici) kullanılabilir. Bir kap sıcak suya bir yemek kaşığı çamaşır suyu tozu eklendikten sonra, bu suya lekeli bardaklar konulur. Temizlik sonrası durulanması yeterlidir. Çamaşır suyu tozunun 1 litrelik şişesi olduğu gibi, en ekolojik yöntem, 3 kg’lık büyük boyunun alıp kullanılması, bidonun bittikten sonra geri dönüşüme gönderilmesidir. 

Tencerelerde kalan yanık izleri ise ovma kreminin kabak lifi ya da bulaşık fırçasıyla sürtülerek temizlenebilir. Temizlik sonrası durulanması yeterlidir. 

*Eğer bulaşık makineniz varsa, su tasarrufu yapmak amacıyla makinenizi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sevgiyle,

Ekolojik Dönüşüm